top of page

Letno poročilo za leto 2018

Poročilo delovanja kluba za leto 2018 in predlog programa delovanja društva v letu 2019

Po občnem zboru, ki je bil 22. 1. 2018 in na katerem je bil sprejeto poročilo o delovanju Društva Plinija starejšega v letu 2017 in plan dela za 2018 so potekale aktivnosti po predvidenem planu.

Vzdrževanje internetne strani društva je je v letu 2018 je bilo voluntersko.

Za izpolnjevanje ciljev društva smo v letu 2018 predvideli projektne skupine:

Strokovna predavanje in demonstracije o naravni kozmetiki, zeliščih in čajih

 10. avgusta smo organizirali predavanje o eteričnih oljih in uporabo istih pri izdelavi osebnih parfumov ter aromaterapiji. Trourno predavanje je bilo namenjeno širši zaintereirani javnosti. Tarajalo je štiri ure in bilo izvedeno na domu članice društva. Preparate izdelane na delavnici smo razdelili med udeležence. Predavanje in delavnica je bila izvedena voluntersko. Potrebne sestavine za delavnico je prispevalo društvo.

 

21. novembra smo za člane društva in širšo javnost organizirali šesturno delavnico jesensko čiščenje kože. Delavnica je bila organizirana na domu člancice društva. Bilo je izvedeno voluntersko in sestavine za preparate domače kozmetike je pokrilo društvo.

Izdelali smo in uporabili naslednje preparate: masko za obraz, tonik za obraz, piling za telo, masažno olje za telo, hranilno kremo za obraz, tonik za lase. Preizkušale štiri vrste čaja ter se podučili o njihovem delovanju. Učili se pravil savnanja in knajpanja.

 

28. novembra smo za člane društva in širšo javnost organizirali šesturno delavnico zimsko čiščenje kože. Delavnica jebila organizirana na domu člancice društva. Bilo je izvedeno voluntersko in sestavine za preparate domače kozmetike je pokrilo društvo.

Izdelali smo in uporabili naslednje preparate: masko za obraz, tonik za obraz, piling za telo, masažno olje za telo, hranilno kremo za obraz, tonik za lase. Preizkušale štiri vrste čaja ter se podučili o njihovem delovanju. Učili se pravil savnanja in knajpanja.

 

 Park narave Vis

 Znotraj te projektne skupine smo zaradi velikega zanimanja izvedli dva programa. Prvega v terminu od 21. aprila do 5. maja. In drugega med 1. in 15. septembrom. Organizirali smo bivanje na otoku Visu kjer smo se seznanili z nujnim spoštovanjem zakonitosti narave in izvedli aktivnosti predvidene po programu.

Vsak program posebej je trajal 14 dni in zajel 50 ur delavnic. Delavnico: naravne kozmetike, dalmatinske kuhinje in spoznavanja rastlin Visa.

Društvo je pokrilo najem namestitvenih objektov. Ostale stroške potovanja, bivanja in stroške delavnic so udeleženci plačali sami.

 

Skrb za prosto živeče živali

V današnjem času hitrega tempa življenja in ne občutljivosti na težave prosto živečih živali, ki si isto okolje delijo z nami, so mnoge živali, še posebej mačke odvisne prav od našega sočutja, pozornosti, skrbnega in nenasilnega sobivanja. Zato smo poskusili čim večjem številu omogočiti redno in zdravo prehrano, zdravila in veterinarsko oskrbo. Program dela je potekal redno in smo skrbeli za veterinarsko oskrbo in prehrano prosto živečih mačk.

Eni zapuščeni in zavrženi muci smo poskušali omogočiti zdravljenje, vendar zaradi visoke stopnje raka na glavi to ni bilo mogoče. Zato smo poskrbeli, da so mačka uspavali v veterinarski oskrbi. Stroške uspavanja so pokrili člani društva osebno.

 

Parki narave in nacionalni naravni parki

V letu 2018 smo za člane društva in širšo javnost organizirali tri celodnevne pohode v hribe. Na izletih smo se posvetili opazovanju rastlin in posledicah vpliva človeka na naravo. Vsi izleti so bili organizirani in izpeljani voluntersko.

11. avgusta smo izpeljali pohod Altopiano del Montasio in se bolj natančno seznanili z visokogorskim planšarjenjem.

12. avgusta smo se z avtovlakom zapeljali od Bohinjske bistrce do Mosta na Soči ter nadaljevali z avtomobili do korit reke Tolminke. Ogledu kanjona in spoznavanju pomembnosti ohranjanja endemičnih vrst postrvi v gorskih potokih smo posvetili večino dneva. Na gorenjsko smo se vrnili preko prelaza Vršič. Tako je cel dan bil posvečen zaznavanju človeškega vpliva na nedostopno naravo.

15. avgusta smo se peš podali na Debelo peč visoko nekaj preko 2000 m. Na poti smo predvsem opazovali proces zaraščanja nekoč kulturne krajine visokogorskih pašnikov.

 

Morski parki Jadrana

Ta program v letu 2018 zaradi pomanjkanja sredstev ni bil izveden.

 

Vrt doma in samooskrba s hrano

Na področju pridelave hrane smo za člane durštva in širšo javnost  organizirali strokovna prdavanja in delavnice o permakulturnem vzgoju zelenjave, prosti reji starih rastlinskih sort in starih pasem peradi, drobnice, goveda... O pomembnosti čebel in čebelarstva pri ohranjanju narave, naravne pestrosti in njihov pomen in vloga v kmetijstvu. O načinu uporabe, skladiščenju in predelave na trajnosten način pridelane hrane in o zgodovini razvoja vrtov ter načrtovanju vrtov in zasaditvi.

Tako smo v junija, julija, avgusta in oktobra za člane društva in širšo zainteresirano javnost organizirali in izpeljali niz celodnevnih izletov v naravo in nabiranje zdravilnih prosto rastočih zelišč. Na prvem srečanju smo nabirali bezeg, na drugem, konopljo, na tretjem oslad, na četrtem ognjič, na petem koprc, na šestem plahtico in majaron, na sedmem pelin in timijan in na osmem šipek. Vsak pohod je bil posvečen spoznavanju rastlin, katere smo nabirali in srečevali ter se o njih bolj natančno podučili tako o načinu sušenja kot uporabe.

Vsi pohodi so bili organizirani in izpeljani voluntersko.

 

Decembra pa smo članom društva in širši zainteresirani javnosti omogočili sodelovanje pri kmečkih kolinah. Ter se tako seznanili tudi s tem tradicionalnim postopkom pridobivanja in obdelave hrane.

 

 

Program dela Društva Plinija starejšega  za leto 2019

 

Glede na izvedene programe dela po projektnih skupinah v letu 2018 predlagamo, da delo po projektnih skupinah nadaljujemo tudi v letu 2019.

Projektne skupine:

Strokovna predavanje in demonstracije o naravni kozmetiki, zeliščih in čajih

Udeležence predavanj bomo seznanili s sestavinami iz katerih je naravna kozmetika izdelana. Predstavili bomo način izdelave različnih preparatov, ki jih brez težav naredimo sami doma v domači kuhinji in jih naučili pravilne uporabe domače kozmetike za doseganje najboljših rezultatov. Predavanja trajajo 4 ure. Na predavanju kot demonstracijo izdelalamo različne kozmetične preparate: kopalno sol, solni piling, začimbni piling, milo, hidridno in anhidridno kremo, masažno olje in negovalno olje.

Predlagamo, da nadaljujemo z izvedbo teh delavnic ob izkazanem interesu oziroma, da ta program delno financira društvo v okvirju finančnih zmožnosti.

 

Delavnico - ustvarimo svoj vrt

Predlagamo, da delavnico izvedemo ob zadostnem številu prijavljenih. 

Delavnico naravne kozmetike za zaključene skupine

Predlagamo, da delavnico izvedemo ob zadostnem številu prijavljenih.

Park narave Vis

Zaradi pozitivnega odziva, uspešno organiziranega lanskoletnega programa in izkazanega interesa predlagamo, da ta program postane reden del programa dela društva ter, da ga tudi letos delno financira društvo v okvirju finančnih zmožnosti.

Termin stokovne ekskurzije in načrt poti ter plan sofinanciranja bo predlagala projektna skupina najmanj en mesec pred dogodkom.

 

Skrb za prosto živeče živali

 V današnjem času hitrega tempa življenja in ne občutljivosti na težave prosto živečih živali, ki si isto okolje delijo z nami, so mnoge živali, še posebej mačke odvisne prav od našeg sočutja, pozornosti, skrbnega in nenasilnega sobivanja. Zato predlagamo, da tudi letos čim večjem številu omogočimo redno in zdravo prehrano, zdravila in veterinarsko oskrbo.

Zaradi uspešno organiziranega in izpeljanega lanskoletnega programa predlagamo, da ta program nadaljujemo in, da ga v celoti financira društvo v okvirju finančnih zmožnosti.

 

Parki narave in nacionalni naravni parki

Za člane društva in širšo zainteresirano javnost bomo letos v sodelovanju z parki narave in nacionalnimi naravnimi parki v Sloveniji, Evropi in širše organizirali strokovna predavanja in eksurzije na katerih se bomo podučili o učinkovitem načinu sobivanja človeka in narave. O načinu konzerviranja in ohranjanja narave ter trajnostnem razvoju, ki omogoča tudi naslednjim generacijam stik z naravo kakšno so poznali naši predniki. 

Zaradi izkazanega interesa predlagamo, da ta program delno financira društvo v okvirju finančnih zmožnosti.

 

Morski parki Jadrana

Zaradi pomanjkanja sredstev in časa predvideni program v letu 2018 ni bil izveden.

Predlagamo, da letos organiziramo za člane društva in širšo javnost predavanja in strokovno voden izlet o morskih parkih Jadrana. V direktnem stiku z morjem in odvisni le od morja in njegovih dobrin smo spoznavali pomembnost varstva in ohranjanja morja, biotske raznovrsnosti ter pomembnost sonaravnega in trajnostnega gospodarjenja z vodami ter morjem posebej.

Zaradi izkazanega interesa predlagamo, da ta program delno financira društvo v okvirju finančnih zmožnosti.

Termin stokovne ekskurzije in načrt poti ter plan sofinanciranja bo predlagala projektna skupina najmanj en mesec pred dogodkom.

 

Vrtovi in parki Evrope

Zaradi pomanjkanja sredstev in časa predvideni program v letu 2018 ni bil izveden. Predlagamo, da se izvede v letošnjem letu, če bodo sredstva za njegovo izvedbo zagotovljena.

Za člane društva in širšo strokovno javnost smo predvideli organizacijo predavanj in strokovno vodenih izletov po parkih in vrtovih Evrope. Parkovna kultura in kultura gojenja vrtov tako okrasnih kot zeliščnih, zdravilnih in prehrambnih oziroma gospodinjskih je dolga, široka in bogata. Skozi strokovna predavanja in oglede se natančneje seznanimo z razvojem kulture oblikovanja parkovnih zasaditev, gojenja različnih vrst vrtov - tako grajskih kot samostanskih in kmečkih. Njihovo vlogo v preteklosti in njihovo pomembnostjo v sedanjosti. 

 

Vrt doma in samooskrba s hrano

Pomembno je kakšna je naša hrana in prehrana. Kako kakovostna je in kako je vzgojena. Sonaraven način življenja in zavezanost zelenem nam narekuje tudi drugačen odnos do hrane, njene pridelave, vzgoje, predelave in uporabe. Na področju pridelave hrane bodo za člane durštva in širšo javnost  organizirana strokovna predavanja in delavnice o perma kulturnem vzgoju zelenjave, prosti reji starih rastlinskih sort in starih pasem peradi, drobnice, goveda... O pomembnosti čebel in čebelarstva pri ohranjanju narave, naravne pestrosti in njihov pomen in vloga v kmetijstvu. O načinu uporabe, skladiščenju in predelave na trajnosten način pridelane hrane.

 

Glede na pomembnost tega programa in izkazano zanimanje predlagamo, da nadaljujemo z organizacijo predavanj in delavnic ter vodenih obiskov kmetij, ki se ukvarjajo s pridelavo zdrave hrane. Prav tako predlagamo, da društvo ta program podpre finančno v okvirju zmožnosti.

 

 

 ©  2015 created by Mihaela Pichler Radanov                                                                                                                                                         foto: Mihaela Pichler Radanov

bottom of page