Jedi z žara
Poznavalci pečenja na žaru trdijo, da ni vseeno na kakšnem lesu boste katero jed pekli. Eni prisegajo na žar iz lesa vinske trte, drugi na žar iz lesa oljke, tretji na žar iz lesa jabolk, bukve, ciprese, brina ali rogača… Tako kot vedno, če imate več mojstrov žara na enem mestu, boste slišali prav toliko različnih teorij. Ali morda še kakšno več. Res pa je, da vsak les da poseben okus rečem katere pečemo na njem. Ali je za vsako vrsto hrane oziroma mesa ali rib potrebno zamenjati les iz katerega naredimo žar, pa ne vem. Dejstvo je, da vsak les ima poseben vonj in da drugačen okus hrani, ki jo pečemo na njem. Tisti bolj občutljivega okusa bodo morda zaznali razlike med škarpeno pečeno na lesu oljke ali trte. Meni sta obe dobri.
Vrhunski šefi so v zadnjem času pričeli tudi hrani pripravljeni v kuhinji v ponvah dodajat okus po žaru. Bolje rečeno po dimu. Že pripravljeno hrano dajo v večjo posodo, dodajo košček kadečega se izbranega lesa (kot kakšno kadilno paličko) in vse skupaj pokrijejo z aluminijevo folijo in pustijo počivati tja do 5 minut. Tako že pripravljeno hrano, na koncu, na hitro prekadijo. Enako kot so pri vinu, ko ga starajo v lesenih sodih, pozorni na izbiro lesa za izdelavo soda (ta da poseben okus vinu in za to je pomembno katero vino starajo v sodu iz kakšnega lesa) so tudi pri pripravi hrane pozorni na izbiro lesa. Vsak les ima poseben vonj in da hrani drugačen priokus. Če nimate možnosti pripraviti pravi žar, boste hitro in lahko pričarali okus po žaru tako, da uporabite zgoraj navedeno zvijačo.
Priprava jedi na žaru je dokaj enostavna. Poleg hrane, ki jo boste pekli na žaru (ribe, meso, zelenjava, kruh) potrebujete le tako imenovan »beli žar« , ki nastane, ko se ogenj poleže in pripravljen les pogori ter se spremeni v nekaj takšnega kot je na spodnji sliki. Takrat je čas, da na gradele naložite pripravljene dobrote.