Žajbelj (Salvia officinalis)
Žajbelj je košati zimzelen polgrm, visok 50 do 80 cm. Sodi v družino ustnatic znotraj katere obstaja veliko različnih vrst. Listi so podolgovati, ovalni, sivo zeleni, srebrni ali pisani. Obloženi so z žametno polstjo in izrazitega vonja.
Žajbelj lahko gojite na vrtu v gredici ali na balkonu oziroma na okenski polici kot lončnico. Pomembno je le, da rastlini zagotovite sončno in dobro odcedno rastišče. Mlade, nežne liste lahko nabiramo vse leto. Poganjke porežemo pred cvetenjem in posušimo v senci. Travniško kaduljo (Salvia pratensis L.), ki cveti od junija do avgusta lahko nabirate na prijetnih majskih potepih po naravi.
Žajbelj izvira iz sredozemskega območja. Vedno je veljal kot rastlina, ki podaljšuje življenje in upočasnjuje staranje. Uporabljali so ga že stari Egipčani, Grki in Rimljani. Sloves zdravilne rastline, ki jo nosi že v svojem latinskem imenu (salvare pomeni zdraviti oziroma ozdraveti) je ohranil tudi v srednjem veku, ko je bilo zaukazano gojiti žajbelj v vseh samostanskih vrtovih. Nekateri viri navajajo, da iz tistega časa izvira tudi obsežna knjiga, ki opisuje njegovo uporabo na kar 400 straneh. Tudi pozneje in celo danes se različni znanstveniki ukvarjajo z zdravilnimi lastnosti žajblja in jih potrjujejo.
Žajbljevo eterično olje pridobivajo z destilacijo z vodno paro iz posušenih listov. Kemična sestava eteričnega olja žajblja je kompleksna. Vsebuje tujon (lahko tudi do 50%), bornel, kafro, cineol, grenčične snovi, čreslovine, rožmarinovo kislino, flavonide, estrogenske spojine in saponine.
Žajbljevo eterično olje je toksično pri interni uporabi kar pomeni, da je strupeno je, če ga zaužijemo. Ne uporabljamo ga med nosečnostjo, pri dojenju (razen, če bi želeli ustaviti mleko), pri visokem krvnem pritisku, pri sladkorni bolezni in epilepsiji. Ne uporabljamo ga v večjih količinah in ne nepretrgoma v daljšem obdobju. Ta opozorila veljajo za oralno uporabo in to predvsem pitje čaja ali alkoholnih tinktur. Tudi pri dermalni uporabi moramo biti previdni, saj nerazredčeno eterično olje žajblja lahko draži kožo.
Žajbljevo eterično olje ima svež, aromatičen, zeliščni vonj s toplimi, balzamičnimi, lesenimi in začimbnimi podtoni. Dobro se meša z olji sivke, rožmarina, rožnega lesa, limone in drugimi citrusi, ingverjem, kumino, majaronom, timijanom in črnim poprom. To velja, če želimo ustvariti mešanico, v kateri bomo uporabili le manjši del žajbljevega olja. Če želimo, da žajbelj tvori glavnino mešanice, je bolje, da uporabimo le olje žajblja, ker bo s svojo močjo zatrl ostala uporabljena eterična olja. Torej mešamo ga v majhnem deležu v mešanico eteričnih olj ali ga uporabljamo samostojno.
Žajbljevo eterično olje je primerno za vse vrste kože. Če imate težave z virusi, bakterijami ali glivicami, želite pozdraviti vnetja ali okužbe kože, sprostiti mišice, odpraviti utrujenost, napeti in očistiti kožo, jo zaščititi pred staranjem, odpraviti neprijetne vonje ali ustaviti potenje, žajbelj vam bo vedno ponudil rešitev za vaše težave.
Žajbljev obsežen vonj tudi nepoučenim kaže na bogastvo sestavin, ki vplivajo na izjemno širok spekter delovanja. Torej brez žajblja v kozmetiki skorajda ne gre.
-
Žajbelj uničuje bakterije, viruse in glivice.
-
Je odlično razkužilo (deluje antiseptično).
-
Je bogat vir antioksidantov, kar pomeni, da kožo ščiti pred staranjem in slabimi vplivi iz okolja.
-
Je blag antidepresiv in rahel afrodizijak.
-
Zmanjšuje izločanje, zato ga uporabljamo v masažnih oljih pri premočnih menstruacijah, ali v milih za zmanjševanje pretiranega potenja.
-
Dodano ustnim vodam preprečuje in zdravi vnetja grla, ustne votline in zmanjšuje ter ustavlja krvavitev dlesni.
-
Dodano solnim kopelim znižuje vročino, zmanjšuje nočno potenje, sprošča mišične krče ter poživi in okrepi kožo, istočasno pa pomiri in pomaga k boljšemu spancu.
-
Zdravi vnetja kože in deluje proti insektom.
Žajbljev macerat ali izlužnina
Iz posušenih in strtih žajbljevih listov lahko sami pripravimo žajbljev macerat. Vse macerate pripravljamo na podoben način: posušeni rastlinski material namočimo v izbrano hladno stiskano rastlinsko olje in pustimo stati štiri tedne v temnem in hladnem prostoru. Zmotno je prepričanje, da za izdelavo macerata potrebujemo svetlobo (sonce) in toplino. Prav nasprotno. Za izdelavo kakovostnega macerata ne potrebujemo ne svetlobe in ne topline. Oboje lahko poškoduje hladno stiskano rastlinsko olje. Če želimo ohraniti vse dobrine osnovnega negovalnega olja in izlužene dragocenosti rastlin, moramo paziti, da lončke hranimo v temnem in hladnem prostoru. Po štirih tednih olje precedimo in izlužnino (macerat) shranimo v hladilnik. V osnovno olje, ki deluje kot topilo se izlužijo eterična olja in prenesejo lastnosti namočenih rastlin. Mcerati so blagi preparati in varni za uporabo pri izdelavi naše naravne kozmetike. Uporabljamo jih pri izdelavi krem, masažnih in negovalnih olj, solnih in začimbnih pilingov.
Za pripravo žajbljevega macerata uporabljam hladno stiskano sončničo ali oljčno olje. Od izbire olja bo odvisen tudi končni vonj in uporabnost same izlužnine. Saj macerat združuje lasnosti žajblja in lasnosti uporabljenega olja.. Zato pri pripravi macerata ne pozabite na lonček zapisati nekaj osnovnih podatkov. Prvo zapišemo kaj je v lončku: npr. macerat žajblja v sončničnem olju ali macerat žajblja v oljčnem olju. Po tem zapišemo kdaj smo pripravek izdelali: tisti datum ko smo namočili posušene žajbljeve liste. Štiri tedne od tistega datuma moramo macerat precediti. Daljše namakanje rastlinskega materiala v olju je nepotrebno in neprimerno. Na lonček prepišemo tudi rok uporabe s steklenice izbranega olja.. Saj nam uporabljeno olje narekuje rok uporabe samega macerata.
Žajbljev infuz
Infuz ali poparek je u bistvu bolj močen čaj. V kozmetiki žajbljev infuz uporabimo kot ustno vodo, ki pomaga pri vnetju grla in ustne votline. Vzamemo požirek in žvrklamo ter grgramo. Po tem infuz izpljunemo. Postopek ponovimo več krat dnevno.
Infuz lahko uporabimo kot tonik za odstranjevanje ličil in umivanje obraza. Predvsem pa ga uporabljamo pri pripravi kreme za obraz in kot podlago za nanos kreme na kožo..
Priprava je enostavna in hitra. V lonček damo eno polno jušno žlico posušenega žajblja in prelijemo s 0,5 dcl zavrete vode. Lonček pokrijemo s krožnikom in pustimo, da se ohladi do sobne temperature. Takrat infuz precedimo. Tako pripravljen lahko hranimo v hladilniku dva do tri dni. Čajne filter vrečke niso primerne za izdelavo infuza. Posušen žajbljev čaj lahko dobite v vsaki lekarni, če ga že ne gojite, nabirate in sušite sami.
Žajbljev solni piling (primeren za vse tipe kože)
Piling kožo očisti, navlaži, nahrani, pomladi, pozdravi in odišavi. Zato ga lahko uporabljamo pri vsakodnevni negi telesa. Z njim lahko nadomestimo uporabo gela za tuširanje in kreme za telo. Nekateri priporočajo uporabo pilinga enkrat na teden. Dejstvo je, da ga lahko uporabite tako pogosto kot vam to ustreza.
Preden nanesemo piling na kožo, se najprej stuširamo z vročo vodo, da se kožne pore odprejo. Le tako bo koža pripravljena za nanos in sprejem blagodejnih sestavin našega pilinga. Piling nato nanesemo po telesu, ga vtremo v kožo z enakomernimi krožnimi gibi in se temeljito zmasiramo. Tako odstranimo mrtve celice kože in ostalo umazanijo s telesa. Olja, ki so sestavni del pilinga, kožo nahranijo in navlažijo. Eterična olja skozi razširjene pore kože prodrejo do kapilarnega sistema in se vpijejo v telo. Piling nato speremo s toplo vodo in se nežno obrišemo.
Žajbljev piling bo vašo kožo intenzivno očistil, zaščitil pred slabimi vplivi iz okolja in pred prezgodnjim staranjem. Zmanjšal bo potenje, pomagal pri bolečih in močnih menstruacijah, pomagal pri zdravljenju vnete in poškodovane kože, kožo bo okrepil in poživil, sprostil bo mišice in vam pomagal k boljšemu spancu.
Sestevine in recept:
Za izdelavo Žajbljevega solnega pilinga potrebujete:
50 g macerata žajblja v oljčnem olju ali oljčnega olja
Hladno stiskano, nerafinirano oljčno olje je primerno za nego suhe kože. Pomirja srbenje, blaži bolečine in kožo mehča.
50 g kokosovega masla
Hladno stiskano, nerafinirano kokosovo maslo kožo ohranja gladko, mehko in intenzivno navlaženo. Bogato je z vitamini A, B in E, ki preprečujejo prezgodnje staranje kože, gube in madeže. Kokosovo maslo kožo pomlajuje tudi z odstranjevanjem zunanje plasti mrtvih celic in jo tako zgladi. Ker se vpije v globlje plasti kože, kožo okrepi. Učinkovito je pri lajšanju posledic prekomernega sončenja.
150 g drobno strte morske soli
Morska sol kožo razkužuje, mehča in neguje. Istočasno deluje kot deodorant, saj zavira rast bakterij, ki povzročajo neprijeten telesni vonj. Kožo naredi mehko in prožno, ji vrne lesk in da žametni občutek.
Za izdelavo solnega pilinga kupite grobo morsko sol in jo strite sami. Fino mleta sol ni primerna za pripravo naravne kozmetike saj jo meljejo z noži in s tem poškodujejo strukturo solnih kristalov.
50 g kokosove moke
Kokosova moka s svojo strukturo naredi piling nežen za uporabo.
20 g posušenega strtega žajblja
Strti žajbelj bo dodal barvo, teksturo in vonj našem pilingu.
1 ml ali 20 kapljic eteričnega olja žajblja
Izdelava pilinga: pripravite tehtnico, veliko žlico, primerno veliko porcelansko skledo za mešanje in steklene kozarce s pokrovi za hranjenje pilinga.
Stehtajte potrebne količine soli, začimb in olj.
V skledo dajte sol, kokosovo moko in strti žajbelj. Dodajte eterično olje in ga enakomerno razporedite po vsej suhi mešanici..
Vse dobro premešajte in dodajte negovalna olja. Ponovno zmes dobro premešajte
Preden dodate kokosovo maslo ga pazljivo stopite v vodni kopeli. Vodno kopel pripravite tako da v večjo stekleno posodo vlijete toplo vodo iz pipe (temperatura vode ne sme presegati 30 stopinj C). V to kopel postavite stekleno posodo v katero ste stehtali kokosovo maslo. Tako se bo maslo počasi zmehčalo in stopilo ne, da bi ga pri tem poškodovali s prekomerno temperaturo.
Po tem, ko ste dodali negovalna olja - prilagodite testuro pilinga svojim potrebam. Nekaterim ustrezajo bolj tekoči (oljnati) pilingi, drugim pa bolj suhi in drobljivi. Če podano razmerje soli in olj za vas da preveč drobljiv občutek, dodajte še nekaj macerata žajblja v oljčnem olju. Če se vam zdi, da je piling preveč tekoč, pa dodajte še malo soli in kokosove moke. Piling na koncu mora biti narejen po vašem okusu in ravno prav mazljiv - za vas.
Na koncu piling preložite v manjše steklene kozarce in jih čez noč postavite v hladilnik. Naslednji dan je piling pripravljen za uporabo.
Če se v lončku na vrhu nabere med 5 in 10 mm strjenega olja, je mešanica ravno prava. Sol, kokos in žajbelj se posedejo, višek olja na vrhu pa ščiti piling tako, da ga lahko hranimo dlje časa. Ne pozabite na stekleničko zapisati podatke o vašem izdelku: ime pilinga, datum izdelave in datum do kdaj je izdelek primeren za uporabo. Tudi tokrat je rok uporabe pilinga pogojen z rokom uporabe uporabljenih olj.
Žajbljeva krema za utrujeno in poškodovano kožo
Žajbljeva krema je primerna za vse tipe kože še posebej pa za poškodovano, problematično in vneto kožo. Lahko jo uporabljate kot dnevno in nočno kremo. Če imate normalno kožo, naredite 50 ml kreme kar bo zadostovalo za enotedensko nego. Krema bo sprostila obrazne mišice, kožo bo poživila, jo napela in očistila. Istočasno bo zaradi antioksidantov, ki jih vsebuje zaščitila kožo pred staranjem.
Če imate težave z virusi, bakterijami ali glivicami in želite pozdraviti vnetja ali okužbe kože uporabljajte to kremo vsaj en mesec zapored, oziroma tako dolgo dokler vaše težave niso rešene.
Recept za kremo:
10 g žajbljevega infuza
10 g lanolina
Lanolin izločajo lojnice domačih ovc in ga pridobivajo s stiskanjem oziroma centrifugo ovčje volne. Je vosek in ne maščoba. Uporabljamo ga za zdravljenje poškodovane kože, odprtih ran in kožnih bolezni. Kožo gladi in vlaži. Vsebuje hidroksilne kisline alfa (AHA), in veliko vitamina D3. Lanolin lahko kupite v lekarnah. Obstaja tudi rastlinski lanolin, če ne želite uporabljati tega živalskega izvora.
30 g macerata žajblja v hladno stiskanem sončničnem olju.
Hladno stiskano sončnično olje vsebuje vitamine A, D, E in minerale, kalcij, cink, kalij, železo in fosfor. Pomaga pri zdravljenju poškodovane kože, razjed kože, hemeroidih, akn in vneti sluznici. Kožo mehča in vlaži.
Za pripravo potrebujete: stekleni kozarec za vodo, baterijski mešalnik za penjenje kapučina, tehtnico in čisti in suh lonček za hranjenje kreme.
Stehtajte vse potrebne sestavine in jih dodajte v kozarec. Lanolin predhodno stopite v vodni kopeli. Način kako topimo trde maščobe je opisan pri topljenju kokosovega masla za solni piling.
Vzemite mešalnik za penjenje kapučina in temeljito premešajte sestavine. Mešate tako dolgo, da dobite strukturo podobno majonezi. Takrat kremo prelijte v stekleni lonček, lonček zaprite in postavite v hladilnik. Pustite stati čez noč. Naslednji dan je krema primerna za uporabo.
Kot je vidno iz recepta v tej kremi ni dodanih konzervansov in emulgatorjev. Zaradi tega ima kratek rok uporabe in tako je kremo potrebno narediti vsak teden znova. Torej hranite jo v hladilniku in uporabite v enem tednu. Če jo ne uporabite v enem tednu, ostanek zavrzite. Res je da bo na pogled krema enaka kot prej. Ne morete pričakovati, da se bo v enem tednu na kremi nabrala plesen in da bodo vidne sledi bakterij in glivic – pa vendar verjemite – te se bodo v enem tednu od izdelave nabrale v vaši kremi in jo naredile neuporabno. Če želite podaljšati rok uporabnosti vaši kremi ji dodajte konzervans. Jaz konzervansov pri izdelavi svoje kreme ne uporabljam, saj se uporabi istih raje izognem. Če želim kreme z daljšim rokom uporabe posežem za anhidridnim kremami v katerih ni vode. Če si zaželim takšne – hidridne, kot je žajbljeva krema izdelana po zgornjem receptu, v kateri je nekaj dodane vode, jih izdelujem le za tedensko uporabo. Redna izdelava manjše količine kreme mi tudi omogoča, da sestavine kreme prilagajam spreminjajočim se zahtevam kože in vsak teden izdelam drugačno kremo.
Takšna krema pri izdelavi katere ne uporabimo konzervansov in emulgatorjev poleg kratkega roka uporabe prinaša tudi drugačen način uporabe. Če prav krema v svojem telesu ima zadržano vodo, je te za prijeten nanos in dobro vpojnost premalo. Zato vodo moramo dodati na kožo preden se s kremo namažemo. Torej kremo nanesemo na dobro navlaženo kožo. Kožo obraza, vratu in dekolteja najprej temeljito poškropimo z žajbljevim infuzom (lahko ga nadomestimo z rožmarinovim hidrolatom ali izvirsko vodo) in šele takrat nanesemo kremo, ki jo temeljito vtremo. Če nam krema na obrazu pušča nekoliko masten občutek dodamo naknadno še malo žajbljevega infuza. Dodana tekočina bo omogočila, da se krema lažje in lepše vpije v kožo. Tudi mastnega občutka ne bo. Koža je po nanosu mehka in žametna ter brez sledi maščobe.
Recept za to kremo je v bistvu prilagojen recept za hladno Galenovo mazilo. Prilagojen zato ker v originalnem receptu uporabimo 20% vode, 20% čebeljega voska in 60% maščobe. Pri žajbljevi kremi je vosek nadomeščen z lanolinom. Zmotno je mnenje, da je vosek (v našem primeru lanolin) emulgator. Vosek in lanolin nista emulgatorja – torej ne združujeta vode in olja. Oba imata to sposobnost, da lahko zadržijo nekaj vode in ta njihova lastnost nam omogoča, da v našo kremo »natlačimo« majhno količino tekočine, ne da bi se ta naknadno odvojila od maščob.
Saj veste, če v en kozarec nalijete malo olja in malo vode bo olje vedno plavalo na vodi. Če olje in vodo hitro in dobro premešate, bo za kratek čas nastala mešanica mlečne barve. Tisti trenutek, ko se bo vrtinec od mešanja ustavil se bo olje razdvojilo od vode in v kozarcu bomo imeli ponovno le olje, ki plava na vodi. To se dogaja zaradi površinske napetosti, ki ne dovoljuje, da bi se olje in voda mešali. Če maščobe in vodo želimo zmešati v kremo jim moramo preprečiti, da bi se vedno znova razdvojile. Združevanje maščob in vode nam omogočajo emulgatorji. Če se uporabi emulgatorjev želimo ogniti pri izdelavi naše kozmetike, se moramo zateči k starem Galenovem receptu in se zadovoljiti z manjšo količino vode v naši kremi in z dejstvom, da bomo morali kožo vedno navlažiti pred nanosom kreme tako, da omogočimo lažje in hitrejše vpijanje.