top of page
DSC_0073.JPG

Pogrejmo se s cimetom

December je čas, ko je cimet vse okrog nas - vse diši po cimetu. Božični piškoti, cimetove zvezdice, kuhano vino začinjeno z veliko cimeta …, tudi v navadnem jabolčnem zvitku je po navadi več cimeta. Ko izbirate dišeče sveče za vaš dom, priznajte, vedno vam roka popolnoma instinktivno pograbi tisto svečko, ki diši po cimetu ali cimetu in še čem.

Verjemite – to ni naključje in ni le moč navade. Naše telo si želi topline, cimet nam diši in nagonski vemo, da je cimet dober za nas. Torej – upoštevajmo naše čute in dovolimo, da nam cimet v teh hladnih dneh da in zagotovi toplino, ki jo potrebujemo.

 

Cimetov čaj

Za začetek – ta čas, ko prebirate revijo in iščete navdih kaj boste novega ustvarili si lahko pripravite grelni cimetov čaj.  Vzemite 2 cimetovi palički, 8 celih zrn črnega popra, 8 žbic klinčkov, 4 centimetre olupljene sveže korenine ingverja (razrezane na koščke), 4liste lovorja, ščepec muškatnega oreščka in ščepec majarona. Vse zalijte s pol litra hladne vode in postavite na ogenj. Ko zavre, kuhajte 10 minut. Po tem umaknite s štedilnika in dodajte en ščepec črnega čaja. Pokrijte ter pustite stati 10 minut. Na to čaj precedite, dodajte sok ene pomaranče, eno žlico temnega nerafiniranega trsnega sladkorja in eno žlico medu oziroma sladkajte po okusu.

Takšen čaj vas bo pogrel tudi, če ga pijete hladnega. Še posebej prav bo prišel po smučanju in drugih zimskih zunaj hišnih aktivnostih ali, ko ste premraženi.

 

Tako, zdaj vaš dom že diši po cimetu in prav nobenih ovir ni, da cimet – katerega tako s pridom uporabljamo v naših kulinaričnih dobrotah ne bi uporabili tudi pri pripravi naših kozmetičnih preparatov.

Pri pripravi naše kozmetike lahko uporabimo cimet v prahu in eterično olje cimeta. Pri uporabi eteričnega olja cimeta moramo biti nadvse pozorni. To je zelo močno olje, ki lahko že v manjših koncentracijah lahko povzroči alergične reakcije. Cimetovo eterično olje ne uporabljajte med nosečnostjo. Prav tako je potrebno preveriti, na notranji strani podlahti, ali vaša koža prenaša tako močno olje. Če bo vaša koža močno pordela in vas bo pekla na mestu nanosa, se uporabi eteričnega olja cimeta rajši odpovejte.

Če pa brez težav prenašate eterično olje cimeta, bo to dodano v vaše kozmetične preparate pomagalo pri odpravi mnogih manjših in tudi večjih »težavic«.

 

Eterično olje cimeta nas greje ter poživlja krvni in limfni obtok. Vlaži, krepi in obnavlja kožo. Ima izjemno širok spekter delovanja in je zato primeren za odpravo mnogih težav. .Dobro se meša z  eteričnimi olji sladke pomaranče in mandarine, muškatnim oreščkom, kumino, ingverjem in klinčki. Vsa našteta eterična olja so olja, ki nam poženejo kri po žilah in nas grejejo. Zato so še posebej primerna za zimske mešanice, ko nam primanjkuje topline.

Enako kot eterično olje sladke pomaranče, o katerem sem pisala prejšnji mesec, tudi eterično olje cimeta pomirja in odpravlja depresijo. V teh zimskih časih, ko je vse okrog nas polno nadležnih bakterijskih in virusnih obolenj nam cimet pomaga uničevati viruse, bakterije in celo glivice. Cimetovo eterično olje velja kot najmočnejše antibakterijsko eterično olje. Odlično je za uporabo pri različnih vnetjih in pomaga tudi v boju z nadležno kandido. Olje cimeta pospeši kapilarni krvni obtok in zato je primeren za vse, ki jih zebe. Odpravlja bolečine in težave z globlje ležečimi poškodbami, pomirja mišične krče in boleče revmatične sklepe ter sklepe prizadete z artritisom.

V kozmetiki ga lahko uporabimo v vseh izdelkih. Primešano masažnem olju nas greje in pomaga pri prebavnih motnjah, okužbi prebavil in pospeši prebavo. Pri kopalni soli odpravlja prehlade in infekcije. Uporabljeno v pilingih pomaga odpraviti celulit, razstruplja telo in greje. Pomaga pri regeneraciji mišic in sklepov ter zdravi vnetja in poškodbe kože. Odpravlja glivice. Cimet nam greje telo in srce, vliva voljo do življenja in pomaga lažje preživeti čas brez ali z manj sonca in svetlobe.

 

Grelna obloga za nogice (cimetov piling)

Če so vam noge neusmiljeno hladne, si pripravite cimetovo oblogo oziroma cimetov piling. Vzemite 70 g mletega cimeta in ga stresite v stekleno posodo. Dodajte toliko hladno stiskanega sončničnega olja (to vsebuje veliko vitamina E in zelo učinkovito vlaži in mehča kožo ter jo naredi prožno), da dobite prijetno mazljivo maso. Če boste dodali preveč olja, bo pri nanosu na kožo vaša obloga curljala in kapljala. Če boste dali premalo olja, bo vaša obloga preveč suha in bo drobljiva.

Pripravljeno maso namažite na stopala in noge vse do višine gležnjev. Naj bo nanos obloge na vaših nogah debeline do 2 mm. Na s cimetovo masko obložena stopala navlecite plastične vrečke in čez vse še bombažne nogavice. Po 15 do 20 minut. oblogo sperite le z mlačno vodo.

Vaša stopala bodo globinsko pogreta, koža stopal pa bo mehka in prožna. Tudi trda koža na petah se bo po uporabi maske zmehčala. Prav tako bo cimetova maska za noge blagodejno vplivala na atletska stopala - saj nam cimet učinkovito pomaga pri uničevanju nadležnih glivic na stopalih.

Cimetovo oblogo lahko uporabite tudi kot začimbni piling za telo. Pazite le, da pri nanosu ne zaide v sluznico. Cimet je močna začimba in nepazljivost boste plačali s pekočino. Cimetov piling bo nežno zdrgnil vašo kožo in jo močno pogrel. Lahko ga uporabite, če se borite z odvečnimi kilogrami ali s celulitom. Prav tako bo prišel prav, če želite omiliti prve znake prehlada ali odpraviti kakšno prebavno težavo.

 

Zimsko masažno olje

V primeru, da vas zebe v telo je najbolje, da si pripravite cimetovo masažno olje. To je oljna mešanica, ki ni primerna le za masažo ampak je učinkovita tudi kot negovalno olje za suho in utrujeno kožo ter kot pomoč pri vzdrževanju prožne in napete kože trebuha, zadnjice in stegen. 

Za osnovo tega negovalo/masažnega olja bomo uporabili enake količine petih hladno stiskanih negovalnih olj. Najbolje je da vsakega vzamemo eno veliko jušno žlico. Najprej uporabimo hladno stiskano orehovo olje, ki vsebuje omega 3 in omega 6 nenasičene maščobne kisline in veliko vitamina E. Orehovo olje je primerno za suho kožo. Kožo hrani in vlaži in ni mastno. Istočasno razstruplja telo tako, da v telesu na sebe veže toksine, ki jih po tem izločimo skozi sečila. Prav tako pomaga pri hujšanju. Deluje  tako, da razgrajuje odvečno maščobo znotraj telesa, ki jo enako kot strupe izločamo skozi sečila. Poleg orehovega olja uporabimo še hladno stiskano olje pšeničnih kalčkov in sončnično olje, ki sta prav tako bogata z vitaminom E. V mešanico dodamo še oljčno in mandljevo olje. Vsa olja damo v stekleni kozarec. Rahlo premešamo in dodamo 2 kapljici eteričnega olja cimeta. Ponovno nežno premešamo in pustimo stati eno uro, da se olja združijo. Po tem olja nanesemo na navlaženo kožo in vtremo. Vtiramo tako dolgo, da je naše telo prijetno pogreto, koža pa mehka in prožna. Občutku mastnosti se izognemo, če kožo pred nanosom negovalo/masažnega olja navlažimo z vodo ali hidrolatom. Če ste kožo premalo namočili, vodo lahko dodate tudi naknadno - med vtiranjem olja. Dodajte toliko vode, da se olja z lahkoto vpijejo v kožo. Dodano eterično olje cimeta bo pospešilo kapilarni krvni obtok. Zato je zimsko masažno olje primerno za vse, ki jih zebe. Prav tako to negovalno olje odpravlja bolečine in težave z globlje ležečimi poškodbami, pomirja mišične krče in boleče revmatične sklepe.

 

Cimet sodi v ta prazničen čas – saj je magičen in čaroben. Cimet je prava rešitev za odpravljanje mnogih težav. Da je nekako božanski dokazuje tudi njegova uporaba v religijskih obredih. Arabci ga uporabljajo za maziljenje, stari Egipčani so ga uporabljali pri daritvi bogovom, omenjen pa je tudi v Svetem pismu – cimet je bil sestavni del olja, ki ga je Mojzes po naročilu Boga pripravil za sveto maziljenje.

 

Cimetovo milo

In za konec še recept za cimetovo milo. Na začetku decembra sigurno že skrbite in se pripravljate za praznično obdarovanje. Domače ročno izdelano milo iz izbranih hladno stiskanih olj in izdelano po hladnem postopku, ki ohranja vse dragocenosti uporabljenih olj je eno izmed daril, ki bo izvabilo vzklike zadovoljstva. Pri izdelavi se lahko poigrate in izrazite svojo kreativnost. Že izdelana mila pa ponujajo skoraj neskončno število možnosti, kako jih zaviti kot praznična darila. Res je – meja je le vaša domišljija.

Če mila po hladnem postopku še ne znate izdelati sami, natančna navodila opisana po korakih najdete v moji knjigi »Babičina kozmetika«. Tokrat vam bom razkrila recept, ki ga v knjigi ne boste našli.

Recept za cimetovo milo:

Kokosovo maslo 250 g ali 38%

(Vsebuje vitamine A, B in E. Kožo gladi, pomlajuje in vlaži.)

Oljčno olje 200 g ali 31%

(Blaži bolečine. Primerno je za suho kožo, pomirja srbenje in mehča kožo)

Sončnično olje 200 g  ali 31%

(Vsebuje vitamine A, D in E. Primerno je za poškodovano kožo. Kožo mehča in vlaži.)

Skupaj maščob: 650 g

 

Lug (NaOH)  92 g

Destilirana voda 240 ml

Eterično olje cimeta 10 ml (odpravlja tesnobo, nas greje, pospešuje obtoke, vlaži in krepi kožo ter pomaga pri hitrejši obnovi kože)

Dodatek: mleti cimet

 

Recept je podan za milo v katerem je 8% odvečne maščobe. Takšna količina odvečne maščobe nam zagotavlja, da je naše milo nežno in prijazno do kože. Zaradi zadostne količine kokosovega masla v receptu bo naše milo primerno trdo, lepo se bo penilo in bo prijetno za uporabo. Negovalna olja sončnice in oljke milu zagotavljajo potrebno nežnost in izrazit negovalen karakter.  Pri tehtanju sestavin, prosim, bodite natančni. Uporabite le nerafinirano kokosovo maslo – prosim, da ga ne zamenjate za rafinirano iz razloga ker so koeficienti umiljenja izračunati za deviško – nerafinirano kokosovo maslo. Pri delu z lugom nosite zaščitne rokavice, očala in obleko. Prav tako upoštevajte vsa ostala varnostna opozorila. Stehtano količino luga postopoma dodajte v vodo in mešajte s pomočjo lesene ali steklene paličke.

 

Ko po hladnem postopku pripravite maso mila in v njo (po doseženi sledi) dodate eterično olje, jo razdelite na tri dele. Prvi del pustite takšen kot je (masa mila je svetla). V drugo tretjino dodajte malo mletega cimeta – toliko, da maso rahlo obarvate v cimetovo barvo. V zadnjo tretjino dodajte veliko mletega cimeta – toliko, da dobite barvo temne čokolade. Tako boste dobili cimetovo milo v treh barvah. V modele lahko vlijete vsako maso posamično ali se poigrate in se prepustite svoji domišljiji in ustvarjalnosti. Lahko izdelate črtasta mila, takšna, ki spomnijo na marmoriran biskvit, takšna, ki bodo znotraj črna –zunaj bela in obratno, in še marsikakšna …

 

Ko se milo v modelih strdi (za to potrebuje dva dni), ga vzemite iz kalupov in postavite v temen in zračen prostor da zori štiri tedne. Takrat je vaše milo primerno za uporabo. Naj vas ne skrbi tudi, če ste že nekoliko pozni za izdelavo. Če vaša mila pred obdarovanjem niso bila zorjena predpisane štiri tedne, obdarovance opozorite, da je milo sveže pripravljeno in, da bo primerno za uporabo čez nekaj tednov. Takšna - sveža mila obvezno zavijte v blago ali papir, ki bo milu dovoljeval »dihanje« do uporabe.

Edited Image 2016-1-4-7:45:54
DSC_00620001.JPG
bottom of page