top of page

Novembrski šopki

 

1. november je dan, ko se spomnimo naših mrtvih in jih počastimo s cvetličnimi aranžmaji. Ti so lahko klasični v kombinaciji iglavcev, suhega cvetja in storžev, oblikovalski – taki, ki sledijo modernim smernicam, lahko je to le bogato cvetoča krizantema v lončku ali šopek rezanega cvetja. Aranžma je lahko tudi delo vaših rok in vaš poklon tistim, ki jih pogrešate.  Če ste se odločili, da boste sami oblikovali svoje ikebane upam, da vam bodo v navdih priložene fotografije.

 

Pri izdelavi sem za podlago vzela zeleno cvetličarsko gobo v zaščitni plastični kletki in jo najprej napolnila z različnimi vejicami, zelišči in cvetjem, ki raste na vrtu ali sem jih nabrala na sprehodu po naravi. Na koncu sem vse barvno dopolnila s svežimi cvetovi vrtnic. Barvo zelene podlage prilagodite izbrani barvi vrtnic ali drugega rezanega cvetja, ki ga boste uporabili pri vašem ustvarjanju. 

 

Prednost tako izdelanih aranžmajev ni le v tem, da ste jih izdelali sami in da so posvečeni prav posebni osebi. Zaradi uporabljenih zelišč in iglavcev so prijetnega videza in tudi prijetno dišijo. V hladnem zimskem času pa so precej vzdržljivi. Osnova  izdelana iz zelišč, iglavcev in cvetov z vrta je dolgo obstojna. Saj ostaja nespremenjena skoraj do pomladi. Če prav vrtnice čez teden ali dva uvenijo in porjavijo, to skladnost in videz aranžmaja ne moti. Enkrat decembra lahko ovenele cvetove vrtnic odstranite in pustite le zeleno osnovo. Lahko pa jo vedno osvežite z novimi cvetovi.  

Za aranžma z belimi vrtnicami sem kot podlago uporabila cvetove hortenzije, ki so v tem času večinoma zeleni z belim in rdeče- roza - vijoličnim navdihom. S cvetovi hortenzije sem popolnoma zapolnila gobico in tako naredila osnovno kupolasto obliko, ki sem jo dopolnila z vršički srebrno listnega žajblja in vršički ileksa. Da omilim grobo teksturo in barvni kontrast ileksa sem dodala listne vršičke sivke. Na koncu sem v to asimetrično pa vendar skladno celoto dodala cvetove bele vrtnice, ki so zunaj rahlo zeleni – znotraj pa marelično roza barve. Glede na to, da za takšne aranžmaje potrebujem vrtnice s kratkimi peclji vzamem tiste, ki so cenovno ugodne in jih prodajajo v diskontnih trgovinah.

Rdeči aranžma je bolj klasičen po zasnovi in po izbiri rastlin za podlago. Spodnji rob sem naredila iz daljših vejic iglavca čuge, ki ima nežne listke in drobne storže. Zgornjo ploskev sem na gosto obložila z vršički tise, ki so podobne temno zelene barve. V center sem dodala cvetove rdeče vrtnice. Robni venec sem na koncu dodatno okrasila z vejicami rdečega češmina. Ta je aranžma s svojimi drobnimi rdečimi bunkicami barvno povezal v celoto.

Aranžma z roza vrtnicami je izdelan nekoliko drugače. Gobo sem najprej na tesno – sledeči obliko, zapolnila z majhnimi vejicami zelišč in srebrne cedre. Spodnji rob sem zapolnila z vršički srebrnega žajblja. Višje sem ga dopolnila z vršički srebrne cedre. Zgornjo ploskev sem obložila z vršički sivke. V rob med stranico in zgornjo ploskvijo sem dala semenske rozete vrtnega komarčka. Tako narejeno srebrno navdihnjeno osnovo sem  ob robu barvno popestrila z roza cvetovi verbene.  Na zgornjo ploskev med listke sivke sem simetrično, sledeč štirioglati zasnovi aranžmaja, razporedila cvetove roza vrtnice.    

Vsak aranžma, ki ga ustvarite bo edinstven. Opisani aranžmaji so sestavljeni iz podobnih rastlin in se kljub temu med seboj precej razlikujejo. Če boste izbrali večji nabor rastlin za podlago in namesto vrtnic uporabili še kakšno drugo cvetje, bodo te razlike še večje. Tako bo vsaka vaša stvaritev edinstvena in posvečena tistim, ki jih pogrešate.   

 

Vaši aranžmaji se ne bodo razlikovali le po rastlinah, ki ste jih izbrali za podlago - razlikovali se bodo tudi po obliki. Ne glede na to ali ste se odločili za bogato kupolasto zasnovo ali za tesno ob gobici sledeči konturi aranžmaja ali mogoče za bolj klasičen videz s široko zasnovanim baznim vencem narejenim iz iglavcev ali za kakšno poudarjeno vertikalo, bo prav vsak delo vaših rok.    

bottom of page