top of page
BABIČINA KOZMETIKA, MIHAELA PICHLER RADANOV
BABIČINO KOZMETIKO LAHKO IZDELATE TUDI SAMI
V nadaljevnju najdete nekaj idej za mila, pilinge in še kaj ... seveda - poleg receptov, ki so zapisani v knjigi

Cena "Babičine kozmetike" je odvisna od kakovosti in vrste posameznih uporabljenih negovalnih olj, eteričnih olj, začimb, zelišč, soli ... Bolj ko so sestavine naše kozmetike kakovostne, boljša je tudi naša kozmetika. Na žalost pa je tudi njena cena praviloma višja. Pri izdelavi mil, začimbnih in solnih pilingov, kopalnih soli in negovalnih ter masažnih oljnih mešanicah uporabljajte le najboljša hladno stiskana olja in čista naravna eterična olja. Prav tako posebno pozornost posvetite izbiri soli, zelišč, začimb, izlužnin in ostalih dodatkov.

MILO
BABIČINA KOZMETIKA, MIHAELA PICHLER RADANOV

Milo je kozmetični, higienski, lepotilni, zdravilni in tudi aromaterapevtski izdelek. V sebi združuje negovalna in eterična olja, ki blagodejno vplivajo na našo kožo in počutje. Z njegovo uporabo začnemo in zaključimo dan. V tistih kratkih, a posvečenih minutah, se lahko ob milu, ki vsebuje »prava« eterična olja, pripravimo za napore, ki nas čakajo preko dneva ali pa sprostimo pred počitkom. Milo ne samo da čisti, lahko nam ugaja na pogled ali s svojim vonjem. Lahko nas ščiti, neguje in celo zdravi. 

PILING
BABIČINA KOZMETIKA, MIHAELA PICHLER RADANOV

Piling kožo očisti, navlaži, nahrani, pomladi, pozdravi in odišavi. Zato ga lahko uporabljamo pri vsakodnevni negi telesa.  Nekateri priporočajo uporabo pilinga enkrat na teden, vendar ga lahko uporabljamo tako pogosto, kot nam to ustreza.  Uporabljamo ga tudi v kopelih in v savnah, za telo in obraz.

Preden nanesemo piling na kožo, se najprej stuširamo z vročo vodo, da se kožne pore odprejo. Le tako bo koža pripravljena za nanos in sprejem blagodejnih sestavin našega pilinga. Piling nato nanesemo po telesu, ga vtremo v kožo z enakomernimi krožnimi gibi in se temeljito zmasiramo. Tako odstranimo mrtve celice kože in ostalo umazanijo s telesa. Olja, ki so sestavni del pilinga, kožo nahranijo in navlažijo. Eterična olja skozi razširjene pore kože prodrejo do kapilarnega sistema in se vpijejo v telo. Piling nato po 10  do 15 minutah speremo s toplo vodo in se nežno obrišemo.

Piling lahko uporabljamo tudi namesto kopalnih soli, za eno kopel dodamo v vodo od 100 do 200 g pilinga, ali tudi kot kopel za noge. 

KOPALNA
SOL
BABIČINA KOZMETIKA, MIHAELA PICHLER RADANOV

Kopalno sol lahko uporabimo tudi kot osvežilec prostora. saj eterična olja, ki so v mešanici soli, prijetno dišijo. Lahko jo damo tudi v posodo iz nerjavečega jekla, v katero dodamo vodo in jo postavimo na kamne v peči v finski savni. Voda bo izparevala in savno ravno prav navlažila ter odišavila. 

Pri pripravljanju receptur za kopalne soli se prepustim vonjem in čarobnosti eteričnih olj. Tukaj zame velja pravilo: več je, boljše je! Pazim le, da so izbrane sestavine med seboj skladne in se dopolnjujejo. Kombiniram tisto, kar skupaj raste in ustvarjam vonjalne podobe narave. Če sledim lastnemu nosu, pri ustvarjanju kopalnih soli ne zaidem, čeprav strokovnjaki aromaterapije svetujejo, da  zaradi učinka sinergije (enotnega delovanja in potenciranja učinkovin uporabljenih eteričnih olj v mešanici) ne mešamo skupaj več kot petih eteričnih olj. 

NEGOVALNA
OLJA
BABIČINA KOZMETIKA, MIHAELA PICHLER RADANOV

Negovalna olja in masažna olja so osnova nege kože. Morda se boste vprašali, kaj pa kreme. V kremo moramo poleg olj vmešati tudi vodo in vosek, ki veže vlago, kar pa skrajša njihov rok uporabe. Kreme moramo hraniti v hladilniku, rok uporabe, če ne dodajamo konzervansov, pa je le pet do sedem dni, kar pomeni, da moramo kar naprej izdelovati majhne količine. Pri današnjem tempu življenja sama rajši pripravim olje brez dodatkov vode, voska in konzervansov. Takšna mešanica olj ima daljši rok uporabe in prav tako zadošča potrebam.

Olje vedno nanesemo na vlažno kožo. Kožo najprej namočimo z vodo in potem nanesemo olje. Tako se bo olje lažje in hitreje vpilo v kožo, pa tudi nobenega občutka mastnosti ne boste imeli.

Za oljne mešanice mnogi zmotno mislijo, da so mastne, vendar to ne drži nujno. Prava kombinacija olj in njihova razmerja bodo mešanici dala želene lastnosti. Poznamo namreč tudi olja, ki niso mastna in takšna, ki kožo vlažijo in ne mastijo. Oboroženi s temi znanji lahko sestavimo recept za vsako priložnost in potrebo.

bottom of page