Sladka pomaranča - sonce naše kozmetike
V teh turobnih zimskih dneh je vse manj svetlobe v našem vsakdanu. To pomanjkanje čutimo tako pri razpoloženju kot na telesu. Koža je obremenjena s slabimi vplivi smoga in megle, tudi izsušena je zaradi mraza in centralne kurjave. Skratka - potrebni smo sonca. To sonce si z lahkoto pirčaramo sami. Ga vnesemo v naš dom, v naše življenje in seveda v našo kozmetiko – sladko pomarančo – namreč!
Ali se vam dogaja, da se vam po vsem stresu, ki se vam je nabral čez dan in, ko ste potrebni ljubeče družine, toplega objema in drobnih radosti, nevšečnosti in slabo razpoloženje le nadaljujejo? Ali vas, ko pridete domov dočaka tečnoba, zoprnija, teženje in tem vzdušju prispevate še malo sami?
Pa veste – ni potrebno, da je tako. Ko vas obkrožajo tečneži, zoprneži in težaki, ter ste tudi sami na dobri poti, da postanete podobni zgoraj naštetim in, ko vam poganjajo bodice in grizete vse okoli sebe je čas, da izvlečete as iz rokava in se zatečete k eteričnem olju sladke pomaranče.
V večjo stekleno skledo vsujem kilogram grobe morske soli in kilogram grobe kamnite soli. Kamnita sol panonskega morja moji solni mešanici da belino in izrazito strukturo. Sol pokapljam z eteričnim oljem sladke pomaranče (20 kapljic) in z rokami premešam tako, da sol zajamem in dvignem 20 do 30 cm nad posodo ter jo pustim, da mi spolzi med prsti kot pesek. To ponovim več krat in pri tem globoko diham. Tako inhaliram vonjave eteričnega olja in se v trenutku iz napol podivjanega zmaja prelevim v najbolj prijazno bitje na tem svetu. Na koncu na sol posujem nekaj posušenih cvetov ognjiča, ki me s svojo intenzivno barvo spomnijo na pomarančo in tako to skledo veselja naredijo še prijetno za oči.
Skledo postavim na jedilno mizo kot dekoracijo in kot moje skrito orožje za harmonične odnose in srečno družino. Vonj pomaranče nas ne bo le spravil v dobro voljo ampak bo v teh hladnih dneh pomagal tudi pri prehladih in gripi.
Pomarančna solna kopel
Ko je dneva konec, in si lahko privoščite nekaj časa le zase, vzemite dekoracijo z mize in jo odnesite s seboj v kopalnico. Pripravite si polno kad vroče vode in v njo sesujte soli in ognjičeve cvetove. Dodajte še 10 kapljic eteričnega olja pomaranče, da osvežite vonj in se potopite v solno kopel. Ne dajte se motiti naslednjih 20 minut. Ognjičevi cvetovi bodo plavali na površju vode in počutile se boste kot Kleopatra. Pomarančna solna kopel vam bo pognala kri po žilah, pomaga pri prehladu, gripi in zastajanju tekočine v telesu. Pospešila bo krvni in limfni obtok. Pomirila želodec in pomagala pri prebavnih težavah. Uničila bo bakterije in negovala kožo. Odpravila bo stres in nespečnost. Po kopeli pa hitro v posteljo …
Eterično olje sladke pomaranče
-
Eterično olje sladke pomaranče nas greje in pomirja.
-
To olje, ki je zelo priljubljeno pri otrocih, je znano tudi kot olje nasmeha.
-
V večji koncentraciji povzroča vnetje kože.
-
Olje je občutljivo na svetlobo in je foto toksično.
Vlažilna pomarančna krema za utrujeno in poškodovano kožo
Pomarančna krema je primerna za vse tipe kože še posebej pa za problematično, razdraženo, utrujeno in vneto kožo potrebno vlage. Kremo uporabljate za nočno nego ker je eterično olje pomaranče foto toksično kar pomeni, da ga ne smemo uporabljati preden kožo izpostavimo soncu. Za to je v teh sivih dneh sicer malo možnosti, pa vendar – pomarančna krema je čudovita nočna krema, ki bo s svojimi aktivnimi sestavinami čez noč povrnila lesk vaši koži, istočasno bo jo globinsko navlažila, jo napela in poleg tega bo še pozdravila manjša vnetja
Če imate normalno kožo, naredite 50 ml kreme kar bo zadostovalo za enotedensko nego. Če imate težave z aknami ali mastno kožo oziroma je vaša koža poškodovana, uporabljajte to kremo vsaj en mesec zapored, oziroma tako dolgo dokler vaše težave niso rešene.
Recept za kremo je enostaven in hiter za pripravo. Potrebujete:
10 g rožmarinovega hidrolata
10 g lanolina
Lanolin izločajo lojnice domačih ovc in ga pridobivajo s stiskanjem oziroma centrifugo ovčje volne. Je vosek in ne maščoba. Uporabljamo ga za zdravljenje poškodovane kože, odprtih ran in kožnih bolezni. Kožo gladi in vlaži. Vsebuje hidroksilne kisline alfa (AHA), in veliko vitamina D3. Lanolin lahko kupite v lekarnah. Obstaja tudi rastlinski lanolin, če ne želite uporabljati tega živalskega izvora.
15 g hladno stiskanega sončničnega olja.
Hladno stiskano sončnično olje vsebuje vitamine A, D, E in minerale, kalcij, cink, kalij, železo in fosfor. Pomaga pri zdravljenju poškodovane kože, razjed kože, hemeroidih, akn in vneti sluznici. Kožo mehča in vlaži.
15 g karitejevega masla
Karitejevo maslo deluje protivnetno, zdravi brazgotine, strije, ekcem, opekline, lišaje, manjše rane, suho in razdraženo kožo ter pomaga pri revmatizmu in razbolelih mišicah. Pozitivno učinkuje na starajočo se in suho kožo. Deluje vlažilno, saj nase veže vlago iz zraka. V kožo se vpija hitro in ne pušča mastnih madežev. Vsebuje veliko vitamina E, nekaj vitamina A in fitohranila, ki pomagajo pri regeneraciji celic, kapilarni cirkulaciji in celjenju ran. Ima faktor zaščite pred soncem (faktor SPF) med 3 in 4.
1 ml eteričnega olja sladke pomaranče
Za pripravo potrebujete: stekleni kozarec za vodo, baterijski mešalnik za penjenje kapučina, tehtnico in čisti in suh lonček za hranjenje kreme.
Stehtajte vse potrebne sestavine in jih dodajte v kozarec. Lanolin in karitejevo maslo, vsako v svojem lončku predhodno stopite v vodni kopeli. Vodno kopel pripravite tako da v večjo stekleno posodo vlijete toplo vodo iz pipe (temperatura vode ne sme presegati 30 stopinj C). V to kopel postavite stekleno posodo v katero ste stehtali lanolin oziroma karitejevo maslo. Tako se bosta počasi zmehčala in stopila ne, da bi ju pri tem poškodovali s prekomerno temperaturo.
Vzemite mešalnik za penjenje kapučina in temeljito premešajte sestavine. Mešate tako dolgo, da dobite strukturo podobno majonezi. Takrat kremo prelijte v stekleni lonček, lonček zaprite in postavite v hladilnik. Pustite stati čez noč. Naslednji dan je krema primerna za uporabo.
Kot je vidno iz recepta v tej kremi ni dodanih konzervansov in emulgatorjev. Zaradi tega ima kratek rok uporabe in tako je kremo potrebno narediti vsak teden znova. Torej hranite jo v hladilniku in uporabite v enem tednu. Če jo ne uporabite v enem tednu, ostanek zavrzite. Res je da bo na pogled krema enaka kot prej. Ne morete pričakovati, da se bo v enem tednu na kremi nabrala plesen in da bodo vidne sledi bakterij in glivic – pa vendar verjemite – te se bodo v enem tednu od izdelave nabrale v vaši kremi in jo naredile neuporabno. Če želite podaljšati rok uporabnosti vaši kremi ji dodajte konzervans. Jaz konzervansov pri izdelavi svoje kreme ne uporabljam, saj se uporabi istih raje izognem. Če želim kreme z daljšim rokom uporabe posežem za anhidridnim kremami v katerih ni vode. Če si zaželim takšne – hidridne, kot je žajbljeva krema izdelana po zgornjem receptu, v kateri je nekaj dodane vode, jih izdelujem le za tedensko uporabo. Redna izdelava manjše količine kreme mi tudi omogoča, da sestavine kreme prilagajam spreminjajočim se zahtevam kože in vsak teden izdelam drugačno kremo.
Takšna krema pri izdelavi katere ne uporabimo konzervansov in emulgatorjev poleg kratkega roka uporabe prinaša tudi drugačen način uporabe. Če prav krema v svojem telesu ima zadržano vodo, je te za prijeten nanos in dobro vpojnost premalo. Zato vodo moramo dodati na kožo preden se s kremo namažemo. Torej kremo nanesemo na dobro navlaženo kožo. Kožo obraza, vratu in dekolteja najprej temeljito poškropimo z rožmarinovim hidrolatom ali izvirsko vodo in šele takrat nanesemo kremo, ki jo temeljito vtremo. Če nam krema na obrazu pušča nekoliko masten občutek dodamo naknadno še malo rožmarinovega hidrolata. Dodana tekočina bo omogočila, da se krema lažje in lepše vpije v kožo. Tudi mastnega občutka ne bo.
Koža je po nanosu pomarančne kreme mehka in žametna ter brez sledi maščobe. Krema kožo poživi, globinsko navlaži in regenerira. Drobna vnetja, akne in podobne težavice hitro izginejo.
Recept za to kremo je v bistvu prilagojen recept za hladno Galenovo mazilo. Prilagojen zato ker v originalnem receptu uporabimo 20% vode, 20% čebeljega voska in 60% maščobe. Pri tej kremi je vosek nadomeščen z lanolinom. Zmotno je mnenje, da je vosek (v našem primeru lanolin) emulgator. Vosek in lanolin nista emulgatorja – torej ne združujeta vode in olja. Oba imata to sposobnost, da lahko zadržijo nekaj vode in ta njihova lastnost nam omogoča, da v našo kremo »natlačimo« majhno količino tekočine, ne da bi se ta naknadno odvojila od maščob.
Saj veste, če v en kozarec nalijete malo olja in malo vode bo olje vedno plavalo na vodi. Če olje in vodo hitro in dobro premešate, bo za kratek čas nastala mešanica mlečne barve. Tisti trenutek, ko se bo vrtinec od mešanja ustavil se bo olje razdvojilo od vode in v kozarcu bomo imeli ponovno le olje, ki plava na vodi. To se dogaja zaradi površinske napetosti, ki ne dovoljuje, da bi se olje in voda mešali. Če maščobe in vodo želimo zmešati v kremo jim moramo preprečiti, da bi se vedno znova razdvojile. Združevanje maščob in vode nam omogočajo emulgatorji. Če se uporabi emulgatorjev želimo ogniti pri izdelavi naše kozmetike, se moramo zateči k starem Galenovem receptu in se zadovoljiti z manjšo količino vode v naši kremi in z dejstvom, da bomo morali kožo vedno navlažiti pred nanosom kreme tako, da omogočimo lažje in hitrejše vpijanje.
Eterično olje sladke pomaranče je ustekleničeno koncentrirano sonce in ni nobenega razloga, da ga ne uporabimo, ko ga tako potrebujemo.