top of page

Blitva na testu

 

To je enostavno in lahko kosilo. Variacij je veliko in vse so okusne. Kaj bo končalo v vaši mešanici zelenjave na testu je odvisno od tega kaj imate na vrtu ali v hladilniku in vašega kuharskega navdiha.

 

Zloženko sestavimo dokaj enostavno. Pekač obložimo s peki papirjem. Na papir namaščen z nekaj kapljicami dobrega hladno stiskanega olja (oljčno, sončnično…) položimo testo. Testo ponovno namastimo. Na testo položimo prvo plast nadeva (zeleno) na vrh damo malo grobo nasekljanega česna. Pokapljamo z oljem. Enakomerno potresemo s sirom in zaključimo z zgornjo plastjo nadeva - paradižniki, bučami, polivko, slanino, ali kombinacijo istih.

Na koncu začinimo s soljo in poprom. Če uporabite buče, lahko dodate muškatni orešček. K slanini se lepo priležejo na vrh položeni sveži in namaščeni listi žajblja, ki bodo pri pečenju postali prijetno hrustljavi in dali jedi zanimiv in poseben okus. Med blitvo in špinačo lahko dodate tudi semena pinjole.

Bodite pozorni na skladnost vaših kombinacij. Ne pomeni, da več dobrot skupaj da tudi boljšo končno jed. Dobro je da ohranjamo jedi preproste. Saj drugačno kombinacijo lahko naredite naslednjič. In če prav bo jed podobna, bo prav tako povsem drugačna.  Ko je vaša zloženka sestavljena jo postavite v pečico pogreto na 180 stopinj in pecite najmanj 30 minut.

 

  • Za testo lahko uporabite rahlo omehčane liste testenin za lazanje, listnato testo, prhko testo ali skorje za zavijače.

  • Za zeleni del nadeva uporabite mlado blitvo. Če ni več tako mlada, ji odrežite bela stebla in jih shranite. Uporabite le zelene liste. Te blanširajte v prej zavreti slani vodi do prijetne mehkobe. Bodite pozorni, da jih ne prekuhate. Listi morajo ohraniti zeleno barvo in nekaj trdote. Saj jih boste še dodatno pekli. Liste blitve po kuhanju dobro odcedite. Blitvo lahko zamenjate s špinačo, solato, radičem, ohrovtom in celo na grobo narezano in spraženo čebulo.

  • Sledi plast iz sira. Lahko uporabite grško feto, skuto ali mocarelo. Lahko dodate nekaj trdega nastrganega sira. Parmezan, tolminski kravji sir ali kakšen trd ovčji sir.

  • Zloženko lahko gratinirate na več načinov. Na vrh položite nekaj rezin svežih okusnih paradižnikov. Lahko jo končate s polivko iz stepenih rumenjakov pomešanih s sladko ali kislo smetano. Lahko zaključite s plastjo že prej v pečici v celo pečene buče, ki jo po pečenju očistite in meso zmečkate z vilicami. Če ne morete brez mesnega dodatka, na vrh položite par rezin na tenko narezane pancete ali pršuta.

 

Preverjene kombinacije:

Blitva, grška feta, česen, oljnčno olje, rezine paradižnika, sol in poper.

Špinača, skuta, parmezan, česen, oljčno olje, muškatna buča, sol, poper in muškatni orešček.

Čebula, nastrgan trdi kravji sir, oljčno olje, česen, polivka s kislo smetano in jajci, sol, poper in panceta.

Ohrovt, pinjole, česen, oljčno olje, mocarela, pršut, sol in poper.

bottom of page