Nadevane zapečene bučke s paradižnikovo omako na postelji iz blitve
Če menite, da tako dolg naziv jedi zahteva tudi primerno količino časa za pripravo, se ne motite. Res potrebujemo več časa in dela za to rdeče – zeleno kreacijo. Vendar si delo lahko olajšamo in istočasno pripravimo različna kosila za tri dni. Prvi dan bomo jedli nadevane bučke, drugi dan testenine na način kot jih pripravijo v Bologni. Tretji dan bodo na vrsti ponovno testenine. Tokrat špageti s paradižnikovo omako.
Torej, kuhali bomo en dan - jedli pa tri. Tudi to ni tako slabo.
Prvo se lotimo kuhanja mesne omake. Za njo potrebujemo 1 kg mešanega mletega mesa, dve večji čebuli, 2 stroka česna, 250 g konzerviranih pelatov, en korenček, maslo, oljčno olje, majaron, lovor, sol in poper in svež peteršilj.
Na mešanici masla in oljčnega olja do zlato rjave barve popražimo dokaj grobo nalistano čebulo. Dodamo drobno nasekljan česen in takoj tudi mleto meso. Meso mešamo ves čas, da se ne prime posode tako dolgo da razpade na posamezne koščke. Takrat v maso dodamo nastrgan korenček in paradižnik skupaj s sokom iz konzerve. Paradižnike prej narežemo na večje kose. Dodamo nasekljan peteršilj, majaron in lovor, solimo in popramo. Po potrebi zalijemo z govejo juho, da se masa preveč ne zgosti. Kuhamo 30 minut oziroma tako dolgo, da meso postane mehko. Naš mesni nadev za bučke in omaka za testenine kot jih pripravijo v Bologni je gotova.
Pečico pogrejemo na 180 stopinj. Vzamemo bučke – cukete. Odvisno od njihove velikosti prilagodimo porcije. Če so manjše bo zadostovala ena na osebo. Polovica večje prav tako. Če pa so velikanske, tako kot je ta na sliki, bo polovica zadostovala za tri ali celo štiri porcije.
Torej bučke operemo in razrežemo. Z žlico izdolbemo sredico (peške) in tako naredimo prostor za nadev. Nikar jih ne lupite. Skorja mladih bučk je mehka in okusna.
Bučke položite v pekač in nadevajte z mesno omako. Na vrh v obliki ribjih lupin, na gosto, položite na tenko narezane rezine svežega paradižnika. Solite in poprajte. V pekač vlijte 1 cm vode. Pecite 30 do 60 minut. Čas pečenja je odvisen od velikosti bučk. Ali so bučke pečene preverite z zobotrebcem. Pečenja je konec, če so mehke in zobotrebec enostavno in brez posebnega napora prodre v meso bučke. Pri pečenju bodite pozorni, da voda ne izpari do konca in se vaše bučke ne zažgejo. Ta čas, ko pečemo bučke, pripravimo posteljo iz blitve in paradižnikovo omako.
Vzamemo mlado blitvo ali špinačo in jo blanširamo. Če blitva ni več tako mlada in ima debele bele listne korene, jih odrežemo in uporabimo za kakšno drugo kosilo. Torej, uporabimo le zelene dele lista. Te operemo in na hitro skuhamo v zavreti in posoljeni vodi. Pri tem pazimo, da blitva ohrani barvo, strukturo in okus. Zato jo kuhamo kratek čas. Kuhano odcedimo in pokrijemo tako, da še topla počaka na serviranje.
Za paradižnikovo omako potrebujemo 500 g konzerviranih pelatov, 2 veliki čebuli, 2 stroka česna, oljčno olje, lovor, origano, sladkor, sol in poper. Najprej na oljčnem olju do zlato rjave barve prepražimo drobno nasekljano čebulo. Takrat dodamo drobno nasekljan česen in takoj tudi paradižnike in paradižnikov sok iz konzerve. Paradižnike narežemo na manjše kose. Dodamo origano in lovor, solimo in popramo. Poskusimo in dodamo sladkor, če je potrebno. Kuhamo 10 minut, da se okusi povežejo. Tako je pripravljena druga omaka in tudi kosilo za tretji dan.
Če ne mislite uživati v testeninah dva dni zapored (ali sploh) višek obeh omak lahko tudi zamrznete. Tako pripravljene omake za testenine vedno pridejo prav, ko ni časa ali volje za kuho.
Jed sestavimo na krožniku pred serviranjem. Prvo na sredini krožnika naredite posteljo iz kuhane blitve in na njo položite zapečeno bučko, ali le njen del – odvisno od velikosti bučke. Zeleno posteljo obkrožite z rdečo paradižnikovo omako. Pri tem pazite, da s paradižnikovo omako ne prelijete blitve in/ali bučke. Na koncu čez bučko nastrgajte malo parmezana. Tako je jed pripravljena. Višek mesne in paradižnikove omake lahko postrežete poleg v posebnih omačnicah.
Tudi dodatna zaloga nastrganega parmezana pride prav.
Če prav priprava nadevanih bučk ni tako zelo zahtevna, s svojo barvno kombinacijo pritegnejo poglede in izvabijo vzdihe odobravanja tudi tistih, ki štejejo za ljubitelje mesnih jedi in jim večinoma zelenjavna hrana ne »diši«. Če postrežete nadevane bučke družini ali odkritosrčnim prijateljem, ki ne bodo zadržali svoje misli za sebe, boste sigurno slišali: »s čem smo si zaslužili to pozornost?«. Odgovor je preprost: »s tem kar ste!«.